SSI Technologies Inc P61-1000-S-A-I24-20MA-C
P61-1000-S-A-I24-20MA-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-1000-S-A-I24-20MA-C
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 1000PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-1000-S-A-I24-20MA-C.pdf
Availability of P61-1000-S-A-I24-20MA-C
QUANTITY
P61-1000-S-A-I24-20MA-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-1000-S-A-I24-20MA-C
Internal Part NumberEIS-P61-1000-S-A-I24-20MA-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style24" Integral Harness
Maximum Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-1000-S-A-I24-20MA-C
Related LinksP61-1000-S-, P61-1000-S-A-I24-20MA-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-1000-S-A-I24-20MA-C Details Description
Related parts for P61-1000-S-A-I24-20MA-C
CONN RCPT 5POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 965 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MONOLITHIC SENSOR POS 8SOIC datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
MICRO 15C P 30" YEL JACKP NI datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 680PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf