SSI Technologies Inc P61-1000-S-A-I24-5V-C
P61-1000-S-A-I24-5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-1000-S-A-I24-5V-C
Brief Description
SENSOR 1000PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-1000-S-A-I24-5V-C.pdf
Availability of P61-1000-S-A-I24-5V-C
QUANTITY
P61-1000-S-A-I24-5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-1000-S-A-I24-5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-1000-S-A-I24-5V-C
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style24" Integral Harness
Maximum Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-1000-S-A-I24-5V-C
Related LinksP61-1000-S, P61-1000-S-A-I24-5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-1000-S-A-I24-5V-C Details Description
Related parts for P61-1000-S-A-I24-5V-C
TERM FORK VINYL INS LOCK #8 YLW datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 300V 20A PNL MNT datasheet.pdf
IC CTRLR DC/DC 2PH HI EFF 36SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
IC FREQUENCY GENERATOR 72-VFQFPN datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf