SSI Technologies Inc P61-1500-A-A-I24-5V-C
P61-1500-A-A-I24-5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-1500-A-A-I24-5V-C
Brief Description
SENSOR 1500PSIA 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-1500-A-A-I24-5V-C.pdf
Availability of P61-1500-A-A-I24-5V-C
QUANTITY
P61-1500-A-A-I24-5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-1500-A-A-I24-5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-1500-A-A-I24-5V-C
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style24" Integral Harness
Maximum Pressure4500 PSI (31026.41 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-1500-A-A-I24-5V-C
Related LinksP61-1500-A, P61-1500-A-A-I24-5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-1500-A-A-I24-5V-C Details Description
Related parts for P61-1500-A-A-I24-5V-C
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 1.5MM TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT SMD TIN datasheet.pdf
INPUT MODULE 8 DIGITAL 24VDC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PLUG VAL-U-LOK datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38MM 115VAC TERM datasheet.pdf