SSI Technologies Inc P61-1500-S-A-I12-20MA-C
P61-1500-S-A-I12-20MA-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-1500-S-A-I12-20MA-C
Brief Description
SENSOR 1500PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-1500-S-A-I12-20MA-C.pdf
Availability of P61-1500-S-A-I12-20MA-C
QUANTITY
P61-1500-S-A-I12-20MA-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-1500-S-A-I12-20MA-C
Internal Part NumberEIS-P61-1500-S-A-I12-20MA-C
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style12" Integral Harness
Maximum Pressure4500 PSI (31026.41 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-1500-S-A-I12-20MA-C
Related LinksP61-1500-S-, P61-1500-S-A-I12-20MA-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-1500-S-A-I12-20MA-C Details Description
Related parts for P61-1500-S-A-I12-20MA-C
CONN HEADR BRKWAY .100 40POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TOOL DIE SET LIGHTCRIMP PLUS/ST datasheet.pdf
OSC XO 36.864MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.0GHZ 1023FCBGA datasheet.pdf
FLEXO SHIELD 1/8" SILVER 164' datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 0804 datasheet.pdf
RES 121 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG 2M datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf