SSI Technologies Inc P61-1500-S-A-I36-4.5V-C
P61-1500-S-A-I36-4.5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-1500-S-A-I36-4.5V-C
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 1500PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-1500-S-A-I36-4.5V-C.pdf
Availability of P61-1500-S-A-I36-4.5V-C
QUANTITY
P61-1500-S-A-I36-4.5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-1500-S-A-I36-4.5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-1500-S-A-I36-4.5V-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style36" Integral Harness
Maximum Pressure4500 PSI (31026.41 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-1500-S-A-I36-4.5V-C
Related LinksP61-1500-S-, P61-1500-S-A-I36-4.5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-1500-S-A-I36-4.5V-C Details Description
Related parts for P61-1500-S-A-I36-4.5V-C
RES SMD 68K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT ROLL LVR.187"QC datasheet.pdf
MCU 8BIT USB 16KB FLASH 24-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 75A TO-263 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER BREAKAWAY 40POS .100 datasheet.pdf
IC PROSLIC FXS 1CH -136V 42LGA datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 15A SYNC 37QFN datasheet.pdf