SSI Technologies Inc P61-1500-S-A-I36-5V-C
P61-1500-S-A-I36-5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-1500-S-A-I36-5V-C
Brief Description
SENSOR 1500PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-1500-S-A-I36-5V-C.pdf
Availability of P61-1500-S-A-I36-5V-C
QUANTITY
P61-1500-S-A-I36-5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-1500-S-A-I36-5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-1500-S-A-I36-5V-C
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style36" Integral Harness
Maximum Pressure4500 PSI (31026.41 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-1500-S-A-I36-5V-C
Related LinksP61-1500-S, P61-1500-S-A-I36-5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-1500-S-A-I36-5V-C Details Description
Related parts for P61-1500-S-A-I36-5V-C
RELAY REED SPST 500MA 12V datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 6.19KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CBL 31PS 0.5MM JMPR TYPE D 1.18" datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES 43K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP CER 8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 630V X7R 2220 datasheet.pdf
SWITCH SELECT SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf