SSI Technologies Inc P61-200-A-A-I12-20MA-C
P61-200-A-A-I12-20MA-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-200-A-A-I12-20MA-C
Brief Description
SENSOR 200PSIA 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-200-A-A-I12-20MA-C.pdf
Availability of P61-200-A-A-I12-20MA-C
QUANTITY
P61-200-A-A-I12-20MA-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-200-A-A-I12-20MA-C
Internal Part NumberEIS-P61-200-A-A-I12-20MA-C
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style12" Integral Harness
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-200-A-A-I12-20MA-C
Related LinksP61-200-A-A, P61-200-A-A-I12-20MA-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-200-A-A-I12-20MA-C Details Description
Related parts for P61-200-A-A-I12-20MA-C
SIDAC MC UNI 90V 400A DO-214AA datasheet.pdf
CLINCHER R/A LATCHING HEADER datasheet.pdf
SHIELDED HEADER datasheet.pdf
OSC XO 35.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
BLZP 5.08/20/90LR SN OR BX datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC 45 GRN 11A 21 datasheet.pdf
IC CODEC LP W/HDPH AMP 81WLSCP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf