| Internal Part Number | EIS-P61-200-A-A-I18-5V-C | |
| Series | MediaSensor™ | |
| Pressure Type | Absolute | |
| Operating Pressure | 200 PSI (1378.95 kPa) | |
| Output Type | Analog, Voltage | |
| Output | 1 V ~ 5 V | |
| Accuracy | ±0.5% | |
| Voltage - Supply | 8 V ~ 30 V | |
| Port Size | Male - 1/4" (6.35mm) NPT | |
| Port Style | Threaded | |
| Features | - | |
| Termination Style | 18" Integral Harness | |
| Maximum Pressure | 600 PSI (4136.85 kPa) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |