SSI Technologies Inc P61-200-A-A-I24-4.5V-C
P61-200-A-A-I24-4.5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-200-A-A-I24-4.5V-C
Brief Description
SENSOR 200PSIA 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-200-A-A-I24-4.5V-C.pdf
Availability of P61-200-A-A-I24-4.5V-C
QUANTITY
P61-200-A-A-I24-4.5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-200-A-A-I24-4.5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-200-A-A-I24-4.5V-C
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style24" Integral Harness
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-200-A-A-I24-4.5V-C
Related LinksP61-200-A-A, P61-200-A-A-I24-4.5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-200-A-A-I24-4.5V-C Details Description
Related parts for P61-200-A-A-I24-4.5V-C
IC EEPROM 16KBIT 10MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 4POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN FFC TOP 42POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 261K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/PROG 5A 20HTSSOP datasheet.pdf
M801 5C 5#16 SKT RECP OM datasheet.pdf
M805 19C 19#23 SKT PLUG THRD datasheet.pdf
10UF 63V 8,2X11MM 85C 3000H datasheet.pdf