SSI Technologies Inc P61-200-A-A-I36-20MA-C
P61-200-A-A-I36-20MA-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-200-A-A-I36-20MA-C
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 200PSIA 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-200-A-A-I36-20MA-C.pdf
Availability of P61-200-A-A-I36-20MA-C
QUANTITY
P61-200-A-A-I36-20MA-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-200-A-A-I36-20MA-C
Internal Part NumberEIS-P61-200-A-A-I36-20MA-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style36" Integral Harness
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-200-A-A-I36-20MA-C
Related LinksP61-200-A-A, P61-200-A-A-I36-20MA-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-200-A-A-I36-20MA-C Details Description
Related parts for P61-200-A-A-I36-20MA-C
CONN HEADER .100 DUAL R/A 44POS datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1K OHM 8SIP datasheet.pdf
LXB 15.00/04/90 4.5SN BK BX datasheet.pdf
IC BATTERY BALANCER 48QFN datasheet.pdf
LENS MT CLIPLITE 5MM RED TRANSP datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf