SSI Technologies Inc P61-200-A-A-I36-4.5V-C
P61-200-A-A-I36-4.5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-200-A-A-I36-4.5V-C
Brief Description
SENSOR 200PSIA 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-200-A-A-I36-4.5V-C.pdf
Availability of P61-200-A-A-I36-4.5V-C
QUANTITY
P61-200-A-A-I36-4.5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-200-A-A-I36-4.5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-200-A-A-I36-4.5V-C
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style36" Integral Harness
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-200-A-A-I36-4.5V-C
Related LinksP61-200-A-A, P61-200-A-A-I36-4.5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-200-A-A-I36-4.5V-C Details Description
Related parts for P61-200-A-A-I36-4.5V-C
SUPERVISOR 5V WATCHDOG 8SOIC datasheet.pdf
COMPONENT CLIPS BLK 1.38 X 1.13" datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 909K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LED CBI 3MM YLW 60DEG RA LC RP datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 2POS GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A TO252 datasheet.pdf