SSI Technologies Inc P61-200-S-A-I12-20MA-C
P61-200-S-A-I12-20MA-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-200-S-A-I12-20MA-C
Brief Description
SENSOR 200PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-200-S-A-I12-20MA-C.pdf
Availability of P61-200-S-A-I12-20MA-C
QUANTITY
P61-200-S-A-I12-20MA-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-200-S-A-I12-20MA-C
Internal Part NumberEIS-P61-200-S-A-I12-20MA-C
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style12" Integral Harness
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-200-S-A-I12-20MA-C
Related LinksP61-200-S-A, P61-200-S-A-I12-20MA-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-200-S-A-I12-20MA-C Details Description
Related parts for P61-200-S-A-I12-20MA-C
IC OPAMP VFB 50MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 21POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN COVER STRAIN RELIEF 24POS datasheet.pdf
MT-RJ WRKST JACK KIT AQUA 50/125 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
RES 5K OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 10pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf