SSI Technologies Inc P61-200-S-A-I24-20MA-A
P61-200-S-A-I24-20MA-A picture photo
Mfg. Part Number
P61-200-S-A-I24-20MA-A
Brief Description
SENSOR 200PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-200-S-A-I24-20MA-A.pdf
Availability of P61-200-S-A-I24-20MA-A
QUANTITY
P61-200-S-A-I24-20MA-A Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-200-S-A-I24-20MA-A
Internal Part NumberEIS-P61-200-S-A-I24-20MA-A
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style24" Integral Harness
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-200-S-A-I24-20MA-A
Related LinksP61-200-S-A, P61-200-S-A-I24-20MA-A Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-200-S-A-I24-20MA-A Details Description
Related parts for P61-200-S-A-I24-20MA-A
IC LASER DIODE DRIVER 3CH 16QSOP datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 1.5A TO-126 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MOD 4 REC.HSG 1X05P datasheet.pdf
BEND RELIEF 6.3MM GRAY datasheet.pdf
IC POWER MANAGEMENT datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0022UF 5% 2500VDC AXI datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf