SSI Technologies Inc P61-200-S-A-I36-20MA-C
P61-200-S-A-I36-20MA-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-200-S-A-I36-20MA-C
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 200PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-200-S-A-I36-20MA-C.pdf
Availability of P61-200-S-A-I36-20MA-C
QUANTITY
P61-200-S-A-I36-20MA-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-200-S-A-I36-20MA-C
Internal Part NumberEIS-P61-200-S-A-I36-20MA-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style36" Integral Harness
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-200-S-A-I36-20MA-C
Related LinksP61-200-S-A, P61-200-S-A-I36-20MA-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-200-S-A-I36-20MA-C Details Description
Related parts for P61-200-S-A-I36-20MA-C
IC DAC 16BIT W/2.5V REF 8VSSOP datasheet.pdf
CIRCULAR datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
TM40-17 CRANKSHAFT SPRING CLUTCH datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 14TSSOP datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 16 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf