SSI Technologies Inc P61-2000-A-A-I12-20MA-A
P61-2000-A-A-I12-20MA-A picture photo
Mfg. Part Number
P61-2000-A-A-I12-20MA-A
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 2000PSIA 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-2000-A-A-I12-20MA-A.pdf
Availability of P61-2000-A-A-I12-20MA-A
QUANTITY
P61-2000-A-A-I12-20MA-A Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-2000-A-A-I12-20MA-A
Internal Part NumberEIS-P61-2000-A-A-I12-20MA-A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style12" Integral Harness
Maximum Pressure6000 PSI (41368.54 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-2000-A-A-I12-20MA-A
Related LinksP61-2000-A-, P61-2000-A-A-I12-20MA-A Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-2000-A-A-I12-20MA-A Details Description
Related parts for P61-2000-A-A-I12-20MA-A
CONN HEADER .100 SINGL STR 11POS datasheet.pdf
Connector Header 28 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TRANS PNP 140V 0.5A E-LINE datasheet.pdf
CARD EDGE 70POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 10POS RA T/H 5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1/8 1=1FT datasheet.pdf
CAP FILM 0.0027UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf