SSI Technologies Inc P61-2000-A-A-I18-5V-A
P61-2000-A-A-I18-5V-A picture photo
Mfg. Part Number
P61-2000-A-A-I18-5V-A
Datasheet Download
P61-2000-A-A-I18-5V-A.pdf
Availability of P61-2000-A-A-I18-5V-A
QUANTITY
P61-2000-A-A-I18-5V-A Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-2000-A-A-I18-5V-A
Internal Part NumberEIS-P61-2000-A-A-I18-5V-A
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style18" Integral Harness
Maximum Pressure6000 PSI (41368.54 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-2000-A-A-I18-5V-A
Related LinksP61-2000-A, P61-2000-A-A-I18-5V-A Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-2000-A-A-I18-5V-A Details Description
Related parts for P61-2000-A-A-I18-5V-A
RES SMD 243K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN POWER ENTRY 3 POLE 20A 250V datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 3.9V 5TSSOP datasheet.pdf
VIRTEX-6 FAGAN ML605 EVAL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RECPT VAL-U-LOK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
MGRID HDR DR RA GOLD 20CKT datasheet.pdf
CONN HEADER 34 POS 2.54 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf