SSI Technologies Inc P61-2000-A-A-I24-20MA-A
P61-2000-A-A-I24-20MA-A picture photo
Mfg. Part Number
P61-2000-A-A-I24-20MA-A
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 2000PSIA 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-2000-A-A-I24-20MA-A.pdf
Availability of P61-2000-A-A-I24-20MA-A
QUANTITY
P61-2000-A-A-I24-20MA-A Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-2000-A-A-I24-20MA-A
Internal Part NumberEIS-P61-2000-A-A-I24-20MA-A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style24" Integral Harness
Maximum Pressure6000 PSI (41368.54 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-2000-A-A-I24-20MA-A
Related LinksP61-2000-A-, P61-2000-A-A-I24-20MA-A Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-2000-A-A-I24-20MA-A Details Description
Related parts for P61-2000-A-A-I24-20MA-A
IC FPGA 189 I/O 240QFP datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M20-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 79.9MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 80POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 200A 3TOWER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT CAP 9POS LANYARD GRAY datasheet.pdf