SSI Technologies Inc P61-2000-A-A-I24-4.5V-A
P61-2000-A-A-I24-4.5V-A picture photo
Mfg. Part Number
P61-2000-A-A-I24-4.5V-A
Datasheet Download
P61-2000-A-A-I24-4.5V-A.pdf
Availability of P61-2000-A-A-I24-4.5V-A
QUANTITY
P61-2000-A-A-I24-4.5V-A Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-2000-A-A-I24-4.5V-A
Internal Part NumberEIS-P61-2000-A-A-I24-4.5V-A
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style24" Integral Harness
Maximum Pressure6000 PSI (41368.54 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-2000-A-A-I24-4.5V-A
Related LinksP61-2000-A-, P61-2000-A-A-I24-4.5V-A Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-2000-A-A-I24-4.5V-A Details Description
Related parts for P61-2000-A-A-I24-4.5V-A
TRANS PREBIAS NPN/PNP SSMINI5 datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 22POS PNL MNT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS IN LINE W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH HS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
SV 7.62HP/03/90 SC/04R SN BK datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC678LC3C datasheet.pdf
CIR 10C 10#16 FR SKT RECP datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
160UF 60V 9.53X68.26 AXI datasheet.pdf