SSI Technologies Inc P61-2000-A-A-I36-20MA-C
P61-2000-A-A-I36-20MA-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-2000-A-A-I36-20MA-C
Datasheet Download
P61-2000-A-A-I36-20MA-C.pdf
Availability of P61-2000-A-A-I36-20MA-C
QUANTITY
P61-2000-A-A-I36-20MA-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-2000-A-A-I36-20MA-C
Internal Part NumberEIS-P61-2000-A-A-I36-20MA-C
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style36" Integral Harness
Maximum Pressure6000 PSI (41368.54 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-2000-A-A-I36-20MA-C
Related LinksP61-2000-A-, P61-2000-A-A-I36-20MA-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-2000-A-A-I36-20MA-C Details Description
Related parts for P61-2000-A-A-I36-20MA-C
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4SMD datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS VERT .100 30AU datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 170MA SOT-23 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 3A DO214AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 298 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf