SSI Technologies Inc P61-2000-A-A-I36-4.5V-A
P61-2000-A-A-I36-4.5V-A picture photo
Mfg. Part Number
P61-2000-A-A-I36-4.5V-A
Datasheet Download
P61-2000-A-A-I36-4.5V-A.pdf
Availability of P61-2000-A-A-I36-4.5V-A
QUANTITY
P61-2000-A-A-I36-4.5V-A Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-2000-A-A-I36-4.5V-A
Internal Part NumberEIS-P61-2000-A-A-I36-4.5V-A
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style36" Integral Harness
Maximum Pressure6000 PSI (41368.54 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-2000-A-A-I36-4.5V-A
Related LinksP61-2000-A-, P61-2000-A-A-I36-4.5V-A Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-2000-A-A-I36-4.5V-A Details Description
Related parts for P61-2000-A-A-I36-4.5V-A
CABLE 2COND 22AWG NATURAL 1000' datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8TSSOP datasheet.pdf
IC MPU 16-BIT 5V 40MHZ 100-QFP datasheet.pdf