SSI Technologies Inc P61-2000-A-A-I36-4.5V-C
P61-2000-A-A-I36-4.5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-2000-A-A-I36-4.5V-C
Datasheet Download
P61-2000-A-A-I36-4.5V-C.pdf
Availability of P61-2000-A-A-I36-4.5V-C
QUANTITY
P61-2000-A-A-I36-4.5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-2000-A-A-I36-4.5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-2000-A-A-I36-4.5V-C
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style36" Integral Harness
Maximum Pressure6000 PSI (41368.54 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-2000-A-A-I36-4.5V-C
Related LinksP61-2000-A-, P61-2000-A-A-I36-4.5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-2000-A-A-I36-4.5V-C Details Description
Related parts for P61-2000-A-A-I36-4.5V-C
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN MOD JACK 10P10C R/A SHLD datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8.5NS 165CABGA datasheet.pdf
IGBT 1200V 94A 625W TO247 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
MX-LC F3 3/4 .500-.625 WPLSTCME datasheet.pdf
PMI CAP 15/32 MNT TRANSP BLUE datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf