SSI Technologies Inc P61-2000-A-A-I36-5V-C
P61-2000-A-A-I36-5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-2000-A-A-I36-5V-C
Datasheet Download
P61-2000-A-A-I36-5V-C.pdf
Availability of P61-2000-A-A-I36-5V-C
QUANTITY
P61-2000-A-A-I36-5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-2000-A-A-I36-5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-2000-A-A-I36-5V-C
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style36" Integral Harness
Maximum Pressure6000 PSI (41368.54 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-2000-A-A-I36-5V-C
Related LinksP61-2000-A, P61-2000-A-A-I36-5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-2000-A-A-I36-5V-C Details Description
Related parts for P61-2000-A-A-I36-5V-C
DIODE ARRAY GP 600V 56A D618SL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 28QFN datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X7R SMD datasheet.pdf
D4SL-N2EFG-DN datasheet.pdf
CONN D-SUB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
PAIR STITCHED VERT HEADER datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 26AWG 1000' datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf