SSI Technologies Inc P61-2000-A-A-I72-20MA-C
P61-2000-A-A-I72-20MA-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-2000-A-A-I72-20MA-C
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 2000PSIA 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-2000-A-A-I72-20MA-C.pdf
Availability of P61-2000-A-A-I72-20MA-C
QUANTITY
P61-2000-A-A-I72-20MA-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-2000-A-A-I72-20MA-C
Internal Part NumberEIS-P61-2000-A-A-I72-20MA-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style72" Integral Harness
Maximum Pressure6000 PSI (41368.54 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-2000-A-A-I72-20MA-C
Related LinksP61-2000-A-, P61-2000-A-A-I72-20MA-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-2000-A-A-I72-20MA-C Details Description
Related parts for P61-2000-A-A-I72-20MA-C
JUMPER-H9992TR/A3047A/H9992TR 2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 30 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE RA SKT datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 0.200 T/H GOLD datasheet.pdf
5.00MM EURO PLUG VERT ME FWE BLK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
LED XLAMP XQ-E 4500K WHITE SMD datasheet.pdf
220UF 10V 5X11 datasheet.pdf