SSI Technologies Inc P61-2000-A-A-I72-5V-C
P61-2000-A-A-I72-5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-2000-A-A-I72-5V-C
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 2000PSIA 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-2000-A-A-I72-5V-C.pdf
Availability of P61-2000-A-A-I72-5V-C
QUANTITY
P61-2000-A-A-I72-5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-2000-A-A-I72-5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-2000-A-A-I72-5V-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style72" Integral Harness
Maximum Pressure6000 PSI (41368.54 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-2000-A-A-I72-5V-C
Related LinksP61-2000-A, P61-2000-A-A-I72-5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-2000-A-A-I72-5V-C Details Description
Related parts for P61-2000-A-A-I72-5V-C
IDC CABLE - MDM26T/MC26G/MDM26T datasheet.pdf
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 1005 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf