SSI Technologies Inc P61-2000-A-A-I72-5V-C
P61-2000-A-A-I72-5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-2000-A-A-I72-5V-C
Brief Description
SENSOR 2000PSIA 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-2000-A-A-I72-5V-C.pdf
Availability of P61-2000-A-A-I72-5V-C
QUANTITY
P61-2000-A-A-I72-5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-2000-A-A-I72-5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-2000-A-A-I72-5V-C
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style72" Integral Harness
Maximum Pressure6000 PSI (41368.54 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-2000-A-A-I72-5V-C
Related LinksP61-2000-A, P61-2000-A-A-I72-5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-2000-A-A-I72-5V-C Details Description
Related parts for P61-2000-A-A-I72-5V-C
36 CONT STRN RELIEF COVER 180DEG datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF COVER 9POS datasheet.pdf
CONN STACKER 72POS 0.100" T/H datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 15POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 30POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.43 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.02UF RADIAL datasheet.pdf