SSI Technologies Inc P61-2000-S-A-I12-20MA-A
P61-2000-S-A-I12-20MA-A picture photo
Mfg. Part Number
P61-2000-S-A-I12-20MA-A
Brief Description
SENSOR 2000PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-2000-S-A-I12-20MA-A.pdf
Availability of P61-2000-S-A-I12-20MA-A
QUANTITY
P61-2000-S-A-I12-20MA-A Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-2000-S-A-I12-20MA-A
Internal Part NumberEIS-P61-2000-S-A-I12-20MA-A
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style12" Integral Harness
Maximum Pressure6000 PSI (41368.54 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-2000-S-A-I12-20MA-A
Related LinksP61-2000-S-, P61-2000-S-A-I12-20MA-A Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-2000-S-A-I12-20MA-A Details Description
Related parts for P61-2000-S-A-I12-20MA-A
SURGE SUPP 58V BIDIR 8-DIP datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 5A 3-WDFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 250V datasheet.pdf
IC REG BOOST 5V 0.6A SYNC 6DSBGA datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 2.7A 81.5 MOHM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 9V 65W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 27 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.1% 1/2W 1206 datasheet.pdf