SSI Technologies Inc P61-2000-S-A-I24-5V-C
P61-2000-S-A-I24-5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-2000-S-A-I24-5V-C
Datasheet Download
P61-2000-S-A-I24-5V-C.pdf
Availability of P61-2000-S-A-I24-5V-C
QUANTITY
P61-2000-S-A-I24-5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-2000-S-A-I24-5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-2000-S-A-I24-5V-C
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style24" Integral Harness
Maximum Pressure6000 PSI (41368.54 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-2000-S-A-I24-5V-C
Related LinksP61-2000-S, P61-2000-S-A-I24-5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-2000-S-A-I24-5V-C Details Description
Related parts for P61-2000-S-A-I24-5V-C
JUMPER-H1506TR/A2015V/H1504TR 6" datasheet.pdf
IC DGTL POT DUAL OTP 10-MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 6.4A 10 MOHM SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7.5NS 100QFP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 2A SYNC 8DFN datasheet.pdf
HK-UP WR MPPE 24AWG GRN/YEL 500' datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1200UF 50V CHA MNT datasheet.pdf