SSI Technologies Inc P61-2000-S-A-I36-20MA-A
P61-2000-S-A-I36-20MA-A picture photo
Mfg. Part Number
P61-2000-S-A-I36-20MA-A
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 2000PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-2000-S-A-I36-20MA-A.pdf
Availability of P61-2000-S-A-I36-20MA-A
QUANTITY
P61-2000-S-A-I36-20MA-A Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-2000-S-A-I36-20MA-A
Internal Part NumberEIS-P61-2000-S-A-I36-20MA-A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style36" Integral Harness
Maximum Pressure6000 PSI (41368.54 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-2000-S-A-I36-20MA-A
Related LinksP61-2000-S-, P61-2000-S-A-I36-20MA-A Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-2000-S-A-I36-20MA-A Details Description
Related parts for P61-2000-S-A-I36-20MA-A
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 3.81MM datasheet.pdf
SWITCH OPTICAL MU 2X2 1310NM datasheet.pdf
RMOB-JR-1-DIO-MKDS5 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
RES ARRAY 14 RES 47K OHM 16DRT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 65W datasheet.pdf