SSI Technologies Inc P61-2000-S-A-I36-4.5V-A
P61-2000-S-A-I36-4.5V-A picture photo
Mfg. Part Number
P61-2000-S-A-I36-4.5V-A
Brief Description
SENSOR 2000PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-2000-S-A-I36-4.5V-A.pdf
Availability of P61-2000-S-A-I36-4.5V-A
QUANTITY
P61-2000-S-A-I36-4.5V-A Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-2000-S-A-I36-4.5V-A
Internal Part NumberEIS-P61-2000-S-A-I36-4.5V-A
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style36" Integral Harness
Maximum Pressure6000 PSI (41368.54 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-2000-S-A-I36-4.5V-A
Related LinksP61-2000-S-, P61-2000-S-A-I36-4.5V-A Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-2000-S-A-I36-4.5V-A Details Description
Related parts for P61-2000-S-A-I36-4.5V-A
IC MULTIPLEXER 4X1 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM RED datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V Y5V RADIAL datasheet.pdf
ADAPTER MODULE 208CQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
OSC MEMS 32.768MHZ CMOS SMD datasheet.pdf