SSI Technologies Inc P61-300-S-A-I12-5V-C
P61-300-S-A-I12-5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-300-S-A-I12-5V-C
Brief Description
SENSOR 300PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-300-S-A-I12-5V-C.pdf
Availability of P61-300-S-A-I12-5V-C
QUANTITY
P61-300-S-A-I12-5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-300-S-A-I12-5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-300-S-A-I12-5V-C
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style12" Integral Harness
Maximum Pressure900 PSI (6205.28 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-300-S-A-I12-5V-C
Related LinksP61-300-S-, P61-300-S-A-I12-5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-300-S-A-I12-5V-C Details Description
Related parts for P61-300-S-A-I12-5V-C
CONN FFC VERT 10POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
SCR PHASE CONT 100V 25A TO-48 datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 3300.0UH SMD datasheet.pdf
TERM SPRNG SPADE 22-16AWG P-GRIP datasheet.pdf
MODULE IGBT 18A 1200V ECO-PAC2 datasheet.pdf
RES SMD 7.06K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE FMALE RCPT 2POS 1' PNL MNT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 10ppm 10pF 70 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf