SSI Technologies Inc P61-300-S-A-I18-20MA-C
P61-300-S-A-I18-20MA-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-300-S-A-I18-20MA-C
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 300PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-300-S-A-I18-20MA-C.pdf
Availability of P61-300-S-A-I18-20MA-C
QUANTITY
P61-300-S-A-I18-20MA-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-300-S-A-I18-20MA-C
Internal Part NumberEIS-P61-300-S-A-I18-20MA-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style18" Integral Harness
Maximum Pressure900 PSI (6205.28 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-300-S-A-I18-20MA-C
Related LinksP61-300-S-A, P61-300-S-A-I18-20MA-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-300-S-A-I18-20MA-C Details Description
Related parts for P61-300-S-A-I18-20MA-C
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS STR GOLD T/H datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT EXPLOSION PROOF datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MAT 3-LYR VNYL GR .125''X36''X72 datasheet.pdf
CONN SOCKET .6MM 16POS PWR TERM datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf