SSI Technologies Inc P61-300-S-A-I18-4.5V-C
P61-300-S-A-I18-4.5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-300-S-A-I18-4.5V-C
Datasheet Download
P61-300-S-A-I18-4.5V-C.pdf
Availability of P61-300-S-A-I18-4.5V-C
QUANTITY
P61-300-S-A-I18-4.5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-300-S-A-I18-4.5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-300-S-A-I18-4.5V-C
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style18" Integral Harness
Maximum Pressure900 PSI (6205.28 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-300-S-A-I18-4.5V-C
Related LinksP61-300-S-A, P61-300-S-A-I18-4.5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-300-S-A-I18-4.5V-C Details Description
Related parts for P61-300-S-A-I18-4.5V-C
RES 2.7 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DUAL DCP LASER CNTRL 20TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW DO35 datasheet.pdf
CARD RACK 4UX19X12 FRAME ONLY datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 35V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK STR 7POS 3.81MM BLK datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
HOT MELT APPL PG II HD BENCH datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 6.5A 34 MOHM SMD datasheet.pdf