SSI Technologies Inc P61-300-S-A-I18-5V-C
P61-300-S-A-I18-5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-300-S-A-I18-5V-C
Datasheet Download
P61-300-S-A-I18-5V-C.pdf
Availability of P61-300-S-A-I18-5V-C
QUANTITY
P61-300-S-A-I18-5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-300-S-A-I18-5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-300-S-A-I18-5V-C
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style18" Integral Harness
Maximum Pressure900 PSI (6205.28 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-300-S-A-I18-5V-C
Related LinksP61-300-S-, P61-300-S-A-I18-5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-300-S-A-I18-5V-C Details Description
Related parts for P61-300-S-A-I18-5V-C
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM40S/AE40M/HDM40S datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 7.62MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 28V 16A datasheet.pdf
MULTI-PAIR 36COND 28AWG GRY 100' datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 02-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf