SSI Technologies Inc P61-300-S-A-I24-20MA-A
P61-300-S-A-I24-20MA-A picture photo
Mfg. Part Number
P61-300-S-A-I24-20MA-A
Datasheet Download
P61-300-S-A-I24-20MA-A.pdf
Availability of P61-300-S-A-I24-20MA-A
QUANTITY
P61-300-S-A-I24-20MA-A Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-300-S-A-I24-20MA-A
Internal Part NumberEIS-P61-300-S-A-I24-20MA-A
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style24" Integral Harness
Maximum Pressure900 PSI (6205.28 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-300-S-A-I24-20MA-A
Related LinksP61-300-S-A, P61-300-S-A-I24-20MA-A Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-300-S-A-I24-20MA-A Details Description
Related parts for P61-300-S-A-I24-20MA-A
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
BATTERY PACK 10.8V 500MAH NIMH datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 324 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE PIN datasheet.pdf