SSI Technologies Inc P61-300-S-A-I24-20MA-C
P61-300-S-A-I24-20MA-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-300-S-A-I24-20MA-C
Datasheet Download
P61-300-S-A-I24-20MA-C.pdf
Availability of P61-300-S-A-I24-20MA-C
QUANTITY
P61-300-S-A-I24-20MA-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-300-S-A-I24-20MA-C
Internal Part NumberEIS-P61-300-S-A-I24-20MA-C
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style24" Integral Harness
Maximum Pressure900 PSI (6205.28 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-300-S-A-I24-20MA-C
Related LinksP61-300-S-A, P61-300-S-A-I24-20MA-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-300-S-A-I24-20MA-C Details Description
Related parts for P61-300-S-A-I24-20MA-C
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
REGULATOR 5V 1.5A 3PSIP VRT datasheet.pdf
IC A/D CONV 12BIT SAMPLING 24DIP datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
REPLACE CARTRIDGE FOR PVC5 10AWG datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 46MM datasheet.pdf
SMA PANEL RECEPTACLE JACK datasheet.pdf
MICRO 25C S 72" YEL JACKP datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf