SSI Technologies Inc P61-300-S-A-I24-5V-A
P61-300-S-A-I24-5V-A picture photo
Mfg. Part Number
P61-300-S-A-I24-5V-A
Datasheet Download
P61-300-S-A-I24-5V-A.pdf
Availability of P61-300-S-A-I24-5V-A
QUANTITY
P61-300-S-A-I24-5V-A Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-300-S-A-I24-5V-A
Internal Part NumberEIS-P61-300-S-A-I24-5V-A
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style24" Integral Harness
Maximum Pressure900 PSI (6205.28 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-300-S-A-I24-5V-A
Related LinksP61-300-S-, P61-300-S-A-I24-5V-A Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-300-S-A-I24-5V-A Details Description
Related parts for P61-300-S-A-I24-5V-A
IC MOTOR CONTROLLER I2C 16SSOP datasheet.pdf
IC A/DCONV DIFF INPUT&REF 10MSOP datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M20-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.4A 115 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 3POS datasheet.pdf
TVS DIODE 8.6VWM 14.5VC DO201 datasheet.pdf
DIODE ZENER 28V 1.5W DO204AL datasheet.pdf