SSI Technologies Inc P61-300-S-A-I36-20MA-C
P61-300-S-A-I36-20MA-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-300-S-A-I36-20MA-C
Datasheet Download
P61-300-S-A-I36-20MA-C.pdf
Availability of P61-300-S-A-I36-20MA-C
QUANTITY
P61-300-S-A-I36-20MA-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-300-S-A-I36-20MA-C
Internal Part NumberEIS-P61-300-S-A-I36-20MA-C
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style36" Integral Harness
Maximum Pressure900 PSI (6205.28 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-300-S-A-I36-20MA-C
Related LinksP61-300-S-A, P61-300-S-A-I36-20MA-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-300-S-A-I36-20MA-C Details Description
Related parts for P61-300-S-A-I36-20MA-C
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REDRIVER SATA 2CH 3GBPS 20QFN datasheet.pdf
CAP CER 8.1PF 50V R2H 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-36VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
WIRE FERL INSUL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/2.85V 0.2A 5DSBG datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.100" 18POS datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf