SSI Technologies Inc P61-300-S-A-I36-4.5V-C
P61-300-S-A-I36-4.5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-300-S-A-I36-4.5V-C
Datasheet Download
P61-300-S-A-I36-4.5V-C.pdf
Availability of P61-300-S-A-I36-4.5V-C
QUANTITY
P61-300-S-A-I36-4.5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-300-S-A-I36-4.5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-300-S-A-I36-4.5V-C
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style36" Integral Harness
Maximum Pressure900 PSI (6205.28 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-300-S-A-I36-4.5V-C
Related LinksP61-300-S-A, P61-300-S-A-I36-4.5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-300-S-A-I36-4.5V-C Details Description
Related parts for P61-300-S-A-I36-4.5V-C
RES SMD 24.9K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 24BIT DIFFINPUT/REF16SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 40MA 650 MOHM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
FUSE 4A 700V FERRULE 14.3X50.8MM datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR 16TSSOP datasheet.pdf
THERMISTOR GLASS W/ADJ LEADS datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M12 8MM PNP NO datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 45MM datasheet.pdf