SSI Technologies Inc P61-300-S-A-I72-20MA-C
P61-300-S-A-I72-20MA-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-300-S-A-I72-20MA-C
Datasheet Download
P61-300-S-A-I72-20MA-C.pdf
Availability of P61-300-S-A-I72-20MA-C
QUANTITY
P61-300-S-A-I72-20MA-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-300-S-A-I72-20MA-C
Internal Part NumberEIS-P61-300-S-A-I72-20MA-C
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style72" Integral Harness
Maximum Pressure900 PSI (6205.28 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-300-S-A-I72-20MA-C
Related LinksP61-300-S-A, P61-300-S-A-I72-20MA-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-300-S-A-I72-20MA-C Details Description
Related parts for P61-300-S-A-I72-20MA-C
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
IC TRANSLATOR DIFF 8UMAX datasheet.pdf
FRAME GROMMET ELASTOMER GRAY datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT RA SKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 16A DO4 datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
TRANS RF NPN 12V 60MA SOT223 datasheet.pdf
381 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf