SSI Technologies Inc P61-3000-A-A-I12-4.5V-C
P61-3000-A-A-I12-4.5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-3000-A-A-I12-4.5V-C
Datasheet Download
P61-3000-A-A-I12-4.5V-C.pdf
Availability of P61-3000-A-A-I12-4.5V-C
QUANTITY
P61-3000-A-A-I12-4.5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-3000-A-A-I12-4.5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-3000-A-A-I12-4.5V-C
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style12" Integral Harness
Maximum Pressure9000 PSI (62052.82 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-3000-A-A-I12-4.5V-C
Related LinksP61-3000-A-, P61-3000-A-A-I12-4.5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-3000-A-A-I12-4.5V-C Details Description
Related parts for P61-3000-A-A-I12-4.5V-C
Connector Receptacle 10 Position 0.165" (4.20mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 0.5A 125V datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG03A/AF03/AFG03A datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN TNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
10P MTA156 ASSY 20AWG YEL LF datasheet.pdf
PROCESS CONTROL MODULE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 101 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf