SSI Technologies Inc P61-3000-A-A-I12-5V-C
P61-3000-A-A-I12-5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-3000-A-A-I12-5V-C
Datasheet Download
P61-3000-A-A-I12-5V-C.pdf
Availability of P61-3000-A-A-I12-5V-C
QUANTITY
P61-3000-A-A-I12-5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-3000-A-A-I12-5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-3000-A-A-I12-5V-C
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style12" Integral Harness
Maximum Pressure9000 PSI (62052.82 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-3000-A-A-I12-5V-C
Related LinksP61-3000-A, P61-3000-A-A-I12-5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-3000-A-A-I12-5V-C Details Description
Related parts for P61-3000-A-A-I12-5V-C
IC DELAY LINE 80NS 16SOIC datasheet.pdf
IC MIFARE ULTRALIGHT FCP datasheet.pdf
HEAT SHRINK BLK 3/8" X 200' datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 56KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5VOUT 75W datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 26POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.5V 60W datasheet.pdf