SSI Technologies Inc P61-3000-A-A-I18-20MA-C
P61-3000-A-A-I18-20MA-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-3000-A-A-I18-20MA-C
Datasheet Download
P61-3000-A-A-I18-20MA-C.pdf
Availability of P61-3000-A-A-I18-20MA-C
QUANTITY
P61-3000-A-A-I18-20MA-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-3000-A-A-I18-20MA-C
Internal Part NumberEIS-P61-3000-A-A-I18-20MA-C
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style18" Integral Harness
Maximum Pressure9000 PSI (62052.82 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-3000-A-A-I18-20MA-C
Related LinksP61-3000-A-, P61-3000-A-A-I18-20MA-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-3000-A-A-I18-20MA-C Details Description
Related parts for P61-3000-A-A-I18-20MA-C
CONN HEADER .100 DUAL STR 36POS datasheet.pdf
RES .10 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 40W POWERSO20 datasheet.pdf
CONN RCPT 2.0MM 13POS CBL MNT datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CABLE 27COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 2W SMBJ datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf