SSI Technologies Inc P61-3000-A-A-I24-5V-A
P61-3000-A-A-I24-5V-A picture photo
Mfg. Part Number
P61-3000-A-A-I24-5V-A
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 3000PSIA 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-3000-A-A-I24-5V-A.pdf
Availability of P61-3000-A-A-I24-5V-A
QUANTITY
P61-3000-A-A-I24-5V-A Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-3000-A-A-I24-5V-A
Internal Part NumberEIS-P61-3000-A-A-I24-5V-A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style24" Integral Harness
Maximum Pressure9000 PSI (62052.82 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-3000-A-A-I24-5V-A
Related LinksP61-3000-A, P61-3000-A-A-I24-5V-A Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-3000-A-A-I24-5V-A Details Description
Related parts for P61-3000-A-A-I24-5V-A
IC REG LDO 3.3V 0.2A 5SOT datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS MALE CIRC datasheet.pdf
CONN SMA PLUG 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2.5A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 16000UF 100V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
ADVANCEDTCA ATCA AIR BAFFLE datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 78POS datasheet.pdf