SSI Technologies Inc P61-3000-A-A-I24-5V-C
P61-3000-A-A-I24-5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-3000-A-A-I24-5V-C
Datasheet Download
P61-3000-A-A-I24-5V-C.pdf
Availability of P61-3000-A-A-I24-5V-C
QUANTITY
P61-3000-A-A-I24-5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-3000-A-A-I24-5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-3000-A-A-I24-5V-C
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style24" Integral Harness
Maximum Pressure9000 PSI (62052.82 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-3000-A-A-I24-5V-C
Related LinksP61-3000-A, P61-3000-A-A-I24-5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-3000-A-A-I24-5V-C Details Description
Related parts for P61-3000-A-A-I24-5V-C
DIODE ZENER ARRAY 5.1V SOT363 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 850VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
POWER LINE CHOKE datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 20POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN FPC 2POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
HSG RECPT DBL ROW FREE-HANG datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf