SSI Technologies Inc P61-3000-A-A-I36-5V-C
P61-3000-A-A-I36-5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-3000-A-A-I36-5V-C
Datasheet Download
P61-3000-A-A-I36-5V-C.pdf
Availability of P61-3000-A-A-I36-5V-C
QUANTITY
P61-3000-A-A-I36-5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-3000-A-A-I36-5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-3000-A-A-I36-5V-C
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style36" Integral Harness
Maximum Pressure9000 PSI (62052.82 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-3000-A-A-I36-5V-C
Related LinksP61-3000-A, P61-3000-A-A-I36-5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-3000-A-A-I36-5V-C Details Description
Related parts for P61-3000-A-A-I36-5V-C
SIDACTOR BI 15V 400A DO-214AA datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
RES 294 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS CBL MNT PIN datasheet.pdf
CONN HDR 24POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CINCH STRAP W/ METAL RING, HOOK datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 291 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf