SSI Technologies Inc P61-3000-A-A-I72-5V-A
P61-3000-A-A-I72-5V-A picture photo
Mfg. Part Number
P61-3000-A-A-I72-5V-A
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 3000PSIA 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-3000-A-A-I72-5V-A.pdf
Availability of P61-3000-A-A-I72-5V-A
QUANTITY
P61-3000-A-A-I72-5V-A Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-3000-A-A-I72-5V-A
Internal Part NumberEIS-P61-3000-A-A-I72-5V-A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style72" Integral Harness
Maximum Pressure9000 PSI (62052.82 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-3000-A-A-I72-5V-A
Related LinksP61-3000-A, P61-3000-A-A-I72-5V-A Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-3000-A-A-I72-5V-A Details Description
Related parts for P61-3000-A-A-I72-5V-A
CONN RECEPT 3POS .330 SINGLE ROW datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 1.5K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 2900UF 75V SCREW datasheet.pdf
IC MPU MIPS-I 267MHZ 208QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
RES 240 OHM 0.3W 1% RADIAL datasheet.pdf