SSI Technologies Inc P61-3000-S-A-I12-20MA-C
P61-3000-S-A-I12-20MA-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-3000-S-A-I12-20MA-C
Datasheet Download
P61-3000-S-A-I12-20MA-C.pdf
Availability of P61-3000-S-A-I12-20MA-C
QUANTITY
P61-3000-S-A-I12-20MA-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-3000-S-A-I12-20MA-C
Internal Part NumberEIS-P61-3000-S-A-I12-20MA-C
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style12" Integral Harness
Maximum Pressure9000 PSI (62052.82 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-3000-S-A-I12-20MA-C
Related LinksP61-3000-S-, P61-3000-S-A-I12-20MA-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-3000-S-A-I12-20MA-C Details Description
Related parts for P61-3000-S-A-I12-20MA-C
RES 250 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 4HUSON datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CABLE USB TYPE A-MINI B datasheet.pdf
XLAMP CXA2540 LED NEU WHT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 630UF 10% 1KVDC SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf