SSI Technologies Inc P61-3000-S-A-I12-4.5V-C
P61-3000-S-A-I12-4.5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-3000-S-A-I12-4.5V-C
Datasheet Download
P61-3000-S-A-I12-4.5V-C.pdf
Availability of P61-3000-S-A-I12-4.5V-C
QUANTITY
P61-3000-S-A-I12-4.5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-3000-S-A-I12-4.5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-3000-S-A-I12-4.5V-C
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style12" Integral Harness
Maximum Pressure9000 PSI (62052.82 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-3000-S-A-I12-4.5V-C
Related LinksP61-3000-S-, P61-3000-S-A-I12-4.5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-3000-S-A-I12-4.5V-C Details Description
Related parts for P61-3000-S-A-I12-4.5V-C
CBL RIBN 12COND 0.100 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 03POS STR datasheet.pdf
IC CTRLR PWM VAR-OFF TIME 8-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 100 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 3/0 AWG BLUE 500' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.6KV 140A TO240AA datasheet.pdf
FIXED IND 5.1NH 1.3A 85 MOHM SMD datasheet.pdf