SSI Technologies Inc P61-3000-S-A-I12-5V-C
P61-3000-S-A-I12-5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-3000-S-A-I12-5V-C
Datasheet Download
P61-3000-S-A-I12-5V-C.pdf
Availability of P61-3000-S-A-I12-5V-C
QUANTITY
P61-3000-S-A-I12-5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-3000-S-A-I12-5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-3000-S-A-I12-5V-C
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style12" Integral Harness
Maximum Pressure9000 PSI (62052.82 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-3000-S-A-I12-5V-C
Related LinksP61-3000-S, P61-3000-S-A-I12-5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-3000-S-A-I12-5V-C Details Description
Related parts for P61-3000-S-A-I12-5V-C
IC USB SWITCH 2X2 10MICROPAK datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 10MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
LAPPING FILM SLCN CARBIDE 5"DIA datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 437 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 26AWG SHLD 100' datasheet.pdf
GATE VALVE LOCKOUT DEVICE 2.5-5. datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
RES 15K OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.1M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf