SSI Technologies Inc P61-3000-S-A-I24-20MA-C
P61-3000-S-A-I24-20MA-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-3000-S-A-I24-20MA-C
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 3000PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-3000-S-A-I24-20MA-C.pdf
Availability of P61-3000-S-A-I24-20MA-C
QUANTITY
P61-3000-S-A-I24-20MA-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-3000-S-A-I24-20MA-C
Internal Part NumberEIS-P61-3000-S-A-I24-20MA-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style24" Integral Harness
Maximum Pressure9000 PSI (62052.82 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-3000-S-A-I24-20MA-C
Related LinksP61-3000-S-, P61-3000-S-A-I24-20MA-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-3000-S-A-I24-20MA-C Details Description
Related parts for P61-3000-S-A-I24-20MA-C
TVS DIODE 5VWM 20VC 10MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 140MA 9.2 OHM datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IGBT 600V 140A 454W TO-247AC datasheet.pdf
CABLE 30COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.6M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RJI CAB AWG26/7 CAT6 PCR IP20+ datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPST-NO LNG HNG L datasheet.pdf
IGBT 650V 80A 238W TO-3PN datasheet.pdf